Zabytki Górnego Śląska

Najciekawsze zabytki Górnego Śląska:
Zobacz także:
Główne miasta na Górnym Śląsku:
Polecane strony:
Zamki Górnego Śląska:

Katowice

 

 • Państwo: Polska 
 • Województwo: śląskie
 • Powiat: miasto na prawach powiatu
 • Aglomeracja: konurbacja górnośląska
 • Założono: XVI wiek
 • Prawa miejskie: 1865
 • Prezydent miasta: Piotr Uszok
 • Powierzchnia: 164,64 km2
 • Wysokość: 245-357 m n.p.m.
 • Strefa numeracyjna: (+48) 32
 • Kod pocztowy: od 40-001 do 40-999
 • Tablice rejestracyjne: SK

     Katowice są miejscowością położoną we wschodniej części Górnego Śląska, na Wyżynie Katowickiej, która jest częścią Wyżyny Śląskiej. Przez Katowice przepływa kilka rzek z czego największymi są rzeka Rawa(dopływ Brynicy) oraz Kłodnica(dopływ Odry).

    Najwyższe wzniesienie na terenie Katowic jest położone 357m n.p.m. i jest to Wzgórze Wandy.  Najniższy punkt jest na wysokości 245m n.p.m. w dolinach rzek Kłodnicy i Mlecznej. Katowice leżą w Niecce Śląsko-Krakowskiej.

   Miasta graniczące z Katowicami to: Siemianowice Śląskie, Czeladź, Chorzów, Sosnowiec, Mysłowice, Lędziny, Tychy, Ruda Śląska i Mikołów.

NARODOWOŚCI

   W Katowicach żyją nie tylko Polacy, ale też i obcokrajowcy. W Narodowym Spisie powszechnym w 2002 roku wykazano, że w mieście żyje 674 Niemców, 165 Romów, 470 mieszkańców o innej narodowości oraz 11 344 mieszkańców z narodowością nieustaloną.

GOSPORARKA

   Gospodarka Katowic głównie opiera się na sektorze usług. Prawie 75% mieszkańców tej miejscowości pracuje w tym sektorze. W 2008 roku przeciętne wynagrodzenie brutto przedsiębiorców wynosiło ponad 4300zł.

   W sektorze górnictwa i hutnictwa w ostatnich latach wielu ludzi straciło pracę ze względu na likwidację wielu kopalń i hut. Na terenie jednej z byłych kopalni powstało centrum handlowe Silesia City Center które jest największym centrum handlowym w południowej Polsce.

 

KOMUNIKACJA

   W mieście bardzo rozwinięty jest transport miejski oraz kolejowy. Po mieście poruszać się można wieloma liniami autobusów oraz tramwajów. W północnej części Katowic, ok. 30km od centrum miasta znajduje się port lotniczy Katowice-Pyrzowice, który w roku 2007 obsłużył prawie 2 mln ludzi.

OPIEKA ZDROWOTNA

   Służba zdrowia w mieście również jest na wysokim poziomie. W Katowicach możemy znaleźć około 20 szpitali specjalizujących się we wszystkich sektorach medycyny.

EDUKACJA

   W Katowicach znajduje się zdecydowanie najwięcej uczelni wyższych z całego śląska. Łącznie na uczelniach studiuje prawie 100 tys. Osób.  W mieście znajdziemy dziesiątki teatrów, kilka muzeów oraz kin.

 

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

   Będąc w Katowicach warto zobaczyć najstarszą budowlę czyli drewniany kościółek św. Michała Archanioła w Brynowie. Interesującym obiektem turystycznym jest również Pałac Goldsteinów oraz Pałac w Załężu. Najczęściej odwiedzaną atrakcją przez turystów jest: Pomnik Powstańców Śląskich, Spodek oraz wieża spadochronowa(jedyna w Polsce).


Wasze komentarze
Nikt jeszcze nie dodał komentarza. Bądź — pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
Podaj imię (pseudonim):

Wpisz komentarz:

Podaj stolicę Polski:
(zabezpieczenie antybot)
Dziś promujemy:
Najczęściej komentowane:
POlecam, bardzo ładnie wyremontowany, najlepiej zapuścić się na wiosnę, ładne tereny, super wypoczyn czytaj cały->>
Bardzo ładny zamek, często organizowane są różnego rodzaju imprezy a zwłaszcza w wakacje wieczór z d czytaj cały->>
POlecam gorąco, super przeżycie, zwłaszcza dla dzieci! czytaj cały->>
Polecam sztolnie czarnego pstrąga i kopalnie srebra, warto sie wybrać! czytaj cały->>
Fajna miejscówka na wycieczkę z małymi dziećmi, duży teren, niesamowita frajda dla małych dzieci. Po czytaj cały->>
ten zamek jest super wiem bo byłam i jego właścicielem był ten od którego pochodzi nazwa ojej dzieln czytaj cały->>
Jo byk jeszcze dodoł że jest hala paintballowa w Tychach z ogrzewanom strefom bezpiecznom i normalne czytaj cały->>
Pomijam inne pierdoły jakie tu napisano ale to zdanie: "Na terenie miasta dobrze rozwinięte są ście czytaj cały->>
Tyle nieprawdziwych informacji o Siemianowicach jest tylko na portalu miejskim. Chcecie wiedzieć jak czytaj cały->>
jakie ścieżki rowerowe? gdzie poza bażantarnią i zadupiem Michałkowic są ścieżki rowerowe? czytaj cały->>
Pięknie tam jest. Naprawdę imponująca budowla. czytaj cały->>
Mam ponad 400 tyskich kufli i szklanek, ale ciągle mi brakuje sporo. Może mi ktoś pomoże w uzupełnie czytaj cały->>
Cudo. Sam po nim chodziłem. Piękne okolice. czytaj cały->>
Kontakt
Posiadasz ciekawe materiały? Prześlij je do nas na adres:info@gorny-slask.com.pl
Tagi:
sztolnia kopalnia tarnowskie góry srebro rudy zabrze katowice gliwice miasto śląsk bytom racibórz browar ruda miasto piekary śląskie piekary tarnowskie chorzów rybnik górny tychy browar opolskie opole jastrzębie czechy siemianowice śląskie kędzierzyn zamek ruiny średniowiecze województwo opolskie nizina śląska tomasz wantuła festiwal filmów niezależnych zespół zamkowy wieża wodociągowa park w sławęcicach siemianowice śląskie wyżyna śląska jacek guzy pałac w michałkowicach pałacyk pomnik wojciecha korfantego żory górny śląsk ośrodek przemysłowy rybnicki okręg przemysłowy strefa mieszkaniowa aglomeracja rybnicka waldemar socha Jastrzębianka Szotkówka Pszczynka Gmyrdek nizina śląska stara droga Ryszard Zembaczyński Odra Osiedle Arcadia Park Sady Andrzej Dziuba Tyskie Browary Książęce FIAT rynek plac wolności plac św. Anny plac Konstytucji 3 Maja Rybnicki Okręg Węglowy Adam Fudali Nacyna Pomnik Jana Pawła II Mysłowice sport klub sportowy lechia 06 klub sportowy myslowitz królewska huta hajduk Andrzej Kotala Śląski Ogród Zoologiczny Stadion Śląski Śląskie Wesołe Miasteczko Planetarium Obserwatorium Astronomiczne góry Arkadiusz Czech Zabytkowa Kopalnia Srebra Skansen Maszyn Parowych zamek Wrochemów Sztolnia Czarnego Pstrąga

Copyright © 2012 by gorny-slask.com.pl